Ferhatpaşa Mh. 11. Sk. No: 51/1 Ataşehir – İSTANBUL  |   Pazartesi–Cuma: 9:00–18:00

Panel MDF

MDF (Orta Yoğunlukta Lif Levha) ahşap liflerin sentetik reçinelerle ve sıcak presleme ile kuru bir proseste birleştirilmesiyle oluşturulan, işlenmiş ahşap bir üründür. Düzensizlik içermeyen, daha büyük boyutsal kararlılığı garanti eden pürüzsüz, kompakt ve tek tip bir yüzey (suntadan daha fazla) sunar.

Kaplanmamış (ham) olarak da melamin, ahşap, laminat veya sandviç panel gibi hemen hemen her türlü kaplama ile de kullanılabilir. Özellikle mobilya ve inşaatta genel kullanım için çok uygundur.

Kaplamasız paneller içinde birkaç türü ayırt edebiliriz:

Standart
Herhangi bir kaplama olmadan sıcak presleme ile kuru bir işlemde odun liflerinin sentetik reçinelerle birleştirilmesiyle oluşturulan standart MDF’dir.

 

 

 

Neme dayanıklı
Yapısal kullanım için geliştirilmiş nem direncine sahip ve kalınlık boyunca yeşil renkte nemli ortam direncinde kullanım için standart bir ham MDF'dir.

 

 

 

Yangına dayanıklı
Ahşap elyafları sentetik reçineler ve alev geciktirici ürünlerle sıcak presleme ile kuru bir işlemde, herhangi bir kaplama olmadan, kırmızı olarak üretilen, düşük alevlenebilirliğe (EuroClass B) ve daha yüksek yoğunluğa sahip MDF’dir.

 

 


CARB Sertifikalı

MDF ST CARB2 / EPA, resmi California Hava Kaynak Kurulu (CARB) kurallarına uygun, mobilya üretimine elverişli, işlemesi kolay ve düşük formaldehit içeriğine sahip, iç mekân kullanımı için orta yoğunlukta bir lif levhadır. EN 13986 uyarınca yangından korunma ile D-s2, d0 (EN 13501-1 Euroclass tanımı) olarak sınıflandırılır.

Orta Yoğunlukta Lif Levha (MDF) panellerin melamin kağıt ile kaplanmasıyla oluşan paneller, MDFLAM olarak tanımlanmaktır. Melamin kağıt ile kaplanmış çeşitli MDFLAM panel tiplerini ayırt edebiliriz:

Standart
Melamin kağıtla kaplanmış, sıcak presleme ile kuru bir işlemde odun liflerinin sentetik reçinelerle birleştirilmesiyle oluşturulan standart mühendislik ahşap ürünü.


Düşük Yoğunluk

Yüksek yoğunlukta basınç etkisi altında, melamin kağıt ile kaplanmış, sentetik reçineler ile birleştirilmiş düşük yoğunluklu ahşap sunta.

Neme Dayanıklı
Yapısal kullanım için geliştirilmiş nem direncine sahip ve yeşil renkte nemli ortamlarda kullanılabilen, neme ve suya dayanıklı bir melamin sunta.

 

 

 

Yangına Dayanıklı
Sentetik reçineler ve alev geciktirici ürünlerle birleştirilen ahşap parçacıkları,  tamamen kırmızı renk ile tanımlanan yüksek sıcaklıkta basınç etkisi altında melamin kağıt ile dekore edilmiş, düşük yanıcılık sağlayan yangına dayanıklı melamin kaplı suntadır.

Gerekli özelliklere sahip tomruklar seçilerek buharlama tesislerinde yumuşatılarak kesilir, kurutma ve ebatlama işleminden sonra elde edilen doğal kaplamalar sunta ve MDF yüzeyine uygun tutkal, sıcaklık ve basınç ile yapıştırılıp doğal ahşap görüntüsünde plakalar elde edilir. MDF levhaların üzerine pres makineleri yardımıyla ahşap kaplama yapılması sonucu oluşturulmaktadır.

Akrilik levhalar, ABS/ PMMA'dan üretilmiş, PVC içermeyen yüzeylerdir. MDF yüzeyine lamine edilerek üretilir. Plakaların ön yüzeyine çizilmeye dayanımı olan akrilik plakalar kullanılır. Arka yüz ise ön yüz ile uyumlu olarak aynı renkte astar plakalar ile kaplanır. Akrilik Panel’in başlıca özellikleri çizilmelere ve UV ışınlarına dayanımı ve yüksek parlaklık seviyesidir. Çiziklerin cila ile rahatlıkla yok edilebildiği Akrilik Panel, ev kimyasallarına karşı da oldukça dayanıklıdır ve bu özellikleri sayesinde en çok tercih edilen güvenilir ürünler arasında yer almaktadır.

Glossmax paneller (high gloss panel), eşsiz ve yeni bir teknolojiyle çeşitli endüstriyel süreçlerden geçerek, melamin kaplı MDF veya yonga levhanın yüzeyine PUR yapıştırıcı ve Akrilik UV lak uygulanması sonucunda elde edilen dekoratif parlak yüzeyli ahşap panellerdir. Uygulanan lak ile birlikte çizilme ve aşınma direnci diğer parlak yüzeylere göre daha dayanıklı bir yüzey elde edilir. Ayrıca UV ışınlarına karşı solma ve renk değişimine müsaade etmez. Kimyasallara karşı da dayanımı mevcuttur. Mükemmel bir parlaklık elde edilir. Aşınmaya, darbeye ve çizilmeye dayanıklı Laklı Levhalar, ahşabın doğallığını yansıtırken, farklı renk seçenekleri ve yüksek parlaklığı ile mekânlara zenginlik katar. Mobilya üretiminde kalite ve şıklık getiren Laklı Levha ürünleri, parlak görüntüsünü güneş ışınlarına maruz kalsa bile standart özelliklerini uzun süre koruyabilmektedir.

Haber bültenimize abone olun.

Yeni ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili haberleri ve güncellemeleri almak için kayıt olun!

    captcha